Rehabilitacja nóg
W każdej z form terapii rehabilitacyjnej na nogę rehabilitacyjną pacjentowi należy zapewnić odpowiednie odżywianie i wystarczający odpoczynek, aby organizm mógł się zregenerować. Odpoczynek jest szczególnie ważny dla pacjenta, ponieważ w trakcie rekonwalescencji będzie musiał robić przerwy w codziennych czynnościach.
Terapia rehabilitacyjna nogi obejmuje kilka różnych form leczenia, które pomogą pacjentowi odzyskać siłę i ruchomość nogi. Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń i rozciągania, które są zalecane osobom wymagającym rehabilitacji. Do najczęściej wykonywanych ćwiczeń należą wypady, przysiady, brzuszki i wyprosty nóg. Nauczane będą również różnorodne ćwiczenia, z których część obejmuje pacjenta siedzącego lub stojącego podczas podnoszenia ciężarów za pomocą nogi.
Ćwiczenia rehabilitacyjne polegające na staniu pacjenta mogą być pomocne we wzmacnianiu mięśni otaczających kolano. Pomoże to osobie odzyskać sprawność nogi do wykonywania różnych zadań. Pacjentów można również zachęcić do próby wzmocnienia mięśni nóg poprzez wykonywanie przysiadów. Może to również pomóc wzmocnić mięśnie łydek, które często ulegają kontuzjom podczas rehabilitacji.
Większość ćwiczeń rehabilitacyjnych jest wykonywana regularnie. Oprócz ćwiczeń wykonywanych regularnie, pacjenci mogą zostać poproszeni o codzienne wykonywanie określonych ćwiczeń. Pozwoli im to zwiększyć siłę i zakres ruchu rehabilitowanej nogi. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mogą mieć ograniczony zakres ruchu w nodze. Ćwiczenia te zwiększają również zdolność nogi pacjenta do absorbowania wstrząsów.
Często uważa się, że rehabilitacja jest ostatecznością dla osób z wyniszczającymi urazami.
Jest to jednak niezbędny krok w zapobieganiu dalszym uszkodzeniom nóg. Jest to również ważne dla osób, które dochodzą do siebie po poważnym wypadku lub urazie. Rehabilitacja pomaga zapewnić odpowiednią opiekę nad chorą.
Rehabilitacja nogi składa się z dwóch elementów. Po pierwsze, pacjenta należy leczyć tak, aby mięśnie i ścięgna mogły się zagoić, a po drugie, należy go odpowiednio przeszkolić do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych. Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych jest kluczem do zapobiegania dalszym kontuzjom i przywracania ruchomości nogi.
Niektóre ćwiczenia rehabilitacyjne będą wymagały od pacjenta wykonania określonych ćwiczeń w domu, a inne będą musiały być wykonywane w ośrodku rehabilitacyjnym. Wiele ćwiczeń wykonuje się z pacjentem w pozycji półleżącej. Pomaga to zmniejszyć ból i poprawić ogólne krążenie w całym ciele. Jest to również dobry sposób na zachęcenie pacjenta do położenia się po treningu.
W ośrodkach rehabilitacyjnych terapeuci wykonują również szereg ćwiczeń rehabilitacyjnych. Zostały zaprojektowane, aby pomóc zwiększyć siłę i elastyczność, zwiększyć siłę, poprawić zakres ruchu i równowagę oraz pomóc w ogólnym procesie rehabilitacji.
Pacjenci nie powinni wahać się przed zadawaniem pytań terapeucie. Czasami nie rozumieją, jak mają być wykonywane określone ćwiczenia. Pacjenci nigdy nie powinni odmawiać pomocy, a jeśli to konieczne, prosić o wyjaśnienie przed wykonaniem ćwiczenia. W razie potrzeby terapeuta zawsze udzieli pomocy i wyjaśnień.
Rehabilitacja może również obejmować użycie laski. Podczas chodzenia z laską pacjenci są w stanie utrzymać dobrą postawę i nie są stale wyrzucani w powietrze. Chodzenie może pomóc wzmocnić nogi i jest doskonałym sposobem na zmniejszenie ryzyka rozwoju osteoporozy wraz z wiekiem.
Po ćwiczeniach rehabilitacyjnych zwykle zaleca się pacjentom odpoczynek, ale nie opuszczenie ośrodka rehabilitacji całkowicie. Pacjenci mogą również otrzymać buty do chodzenia lub chodzik, aby uczynić ich rehabilitację bardziej komfortową, jednocześnie umożliwiając im uczestnictwo w codziennych czynnościach.
Pacjenci, którzy nie są w stanie wykonywać ćwiczeń rehabilitacyjnych na nogi w domu, mogą być zmuszeni do noszenia butów do chodzenia lub chodzika przez pewien czas, dopóki nie będą w stanie zrobić tego samodzielnie. Kiedy dochodzą do siebie po kontuzjach, zawsze powinni pamiętać o tym, aby się poruszać.