MRI Warszawa

MRI Warszawa

Funkcjonalności, wskazania i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz używanym w diagnostyce. Umożliwia analizę całego organizmu czy też jego ustalonej części pod kątem zapalenia, uszkodzenia albo procesów nowotworowych. Chory podczas badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu automatu. Kiedy wypada wykonać rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, uzupełniająco także rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie powyższe badania posiadają wiele zalet ale i ograniczeń. Stąd tak ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając możliwości na właściwą rozpoznanie a potem efektywne terapie.
Kolosalnym pozytywem badania rezonansem może być uzyskanie dokładnych zdjęć z racji głównie podania kontrastów i oglądania organizmu pod kilkoma wymiarami. Najnowszej generacji urządzenia pozwalają oglądać całe ciało, ale też jego poszczególne części. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście wielonarządowa analiza sprawdza się w badaniu zmian rakowych, przerzutów ale i analizie rozległych obrażeń, nazywaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Obok mnóstwa przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania https://rezonans-warszawa.pl/ MRI ten sposób posiada również wady. Przede wszystkim jest to, że MRI jest badaniem statycznym, badany musi leżeć w jego trakcie bez ruchu co utrudnia przeprowadzenie badania dynamicznego jakże ważnego przy schorzeniach np. narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce stale czeka się nader długo. Szybciej osiągalne są zdjęcia rentgenowskie bądź ultrasonografia. Jest ewentualność wykonania MRI na własną rękę, koszt jednak to często kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, jednak wyłączeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różne alergie.

Zalecenia do rezonansu

Po wykorzystaniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem bywa wykrywanie schorzeń układu nerwowego, chorób nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa niezbędny w przeglądzie dysfunkcji całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu ankiety.

Na samo badanie należy zgłosić się w nie krępującym ubraniu bez metalowych elementów, nie wnosić kluczy, kosztowności, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dokument tożsamości, badanie poziomu kreatyniny (w razie potrzeby podania kontrastu), stawić się na badanie bez posiłku, bez makijażu, kosmetyków na włosach. Nie wymaga się rezygnacji stale przyjmowanych leków.

W jaki sposób działa rezonans?

Podczas rezonansu badany zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, dalej nadaje fale radiowe które na drodze uderzają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o budowie organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Większe ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w nagrodę pokazuje precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być wykonywany bez limitów, jedynie stanowić może zagrożenie dla osób z rozrusznikiem serca albo innymi metalowymi elementami w ciele, jakie stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego strasznie istotny jest wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym realizowanym badaniem albo zabiegiem.

felicja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *