Detoks alkoholowy to początek drogi

Detoks alkoholowy to początek drogi

Osoby podejmujące próbę zerwania z uzależnieniami czasami starają się zrobić krótkie cięcie, myśląc, że silna wola im wystarczy do zaprzestania picia. Niestety wychodzenie z nałogu to proces, leczenie ciała i duszy.
Każda osoba uzależniona ma za sobą inną historię, inne są przyczyny nałogu, inny czas trwania w nim. Ma też inne uwarunkowania psychologiczne, społeczne, biologiczne, czy środowiskowe. Wszystko to wpływa znacząco na to jakie podjąć kroki w zerwaniu z uzależnieniem.
Alkoholizm nie dotyczy tylko samego uzależnionego, niszczy życie również jego rodzinie i bliskim.

Alkoholizm – jak przejąć nad nim kontrolę?

Uzależnienie od alkoholu jest ciągiem, w którym alkoholik musi „sięgnąć dna” aby podjąć decyzję o walce o swoje zdrowi i życie. Długotrwałe uzależnienie od alkoholu prowadzi do powolnego wyniszczenia organizmu i widocznych zmian w zachowaniu i psychice uzależnionego.
Alkoholik najczęściej wychodzi założenia, ze problemu w ogóle nie ma.
Często rodziny starają się temat zatuszować, wstydząc się opinii społecznej. Najważniejszy krok to uświadomienie choremu, że ma problem, ale też pokazanie, że można go rozwiązać.
Leczenie uzależnienia od alkoholu jest długofalowym, złożonym procesem. To niejednokrotnie: farmakoterapia, detoksykacja, psychoterapia.

Detoksykacja organizmu – przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu

Detoks jest pierwszym krokiem w procesie leczenia uzależnienia. Jego podstawowym zadaniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i substancji trujących. Gwałtowne odstawienie alkoholu powoduje u chorego wystąpienie Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Detoks pozwala na leczenie symptomów, które mu towarzyszą (m.in. stany lęku, bóle głowy, problemy zoładkowe
Detoks prowadzony w wyspecjalizowanych ośrodkach medycznych – takich jak Detoks Fenix detoks alkoholowy Warszawa pozwala na skuteczne wyjście z ciągu, pełne wytrzeźwienie pacjenta.
Czas trwania detoksu uzależniony jest od stanu zdrowia i kondycji pacjenta. Trwa od 3-7 dni. Odbywa się pod nadzorem lekarza, po wcześniejszych badaniach – zatem jest dopasowywany indywidualnie do każdego pacjenta, tym samym jego ramy czasowe mogą być inne.

Detoks alkoholowy – etapy


Detoks alkoholowy odbywa się w kilku krokach:

1. Usunięcie toksyn z organizmu i wyrównanie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej
3. Złagodzenie objawów „po odstawieniu”
4. Leczenie schorzeń wywołanych przez alkoholizm i chorób mu towarzyszących
5. Zapobieganie, niwelowanie powikłań AZA (Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego)
6. Motywacja terapeutyczna do kontynuacji lub rozpoczęcia leczenia odwykowego
7. Pełne wsparcie psychofizyczne

Warto pamiętać, że ważne dla uzależnionego pacjenta w powrocie do zdrowia jest miejsce, w którym ma przebywać. Wyspecjalizowana opieka medyczna oraz odpowiednie warunki pobytowe mają wpływ na proces leczenia.

felicja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *