Dowiedz się, jak należy dbać o stopy, aby nie robiły się odciski

Dowiedz się, jak należy dbać o stopy, aby nie robiły się odciski

Bolesne odciski znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie. Ich leczenie może okazać się nie tylko problematyczne, ale również czasochłonne. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób zapobiegać ich powstaniu. Poniżej umieszczono zbiór praktycznych wskazówek, z których dobrze skorzystać. Zdrowe stopy to absolutna podstawa do tego, aby czuć się komfortowo i swobodnie. Warto wiedzieć, że niewłaściwe nawyki mogą doprowadzić do trwałych deformacji układu kostnego!

1. Regularne złuszczanie naskórka

Skóra stóp wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest to, aby regularnie złuszczać zrogowaciały naskórek, który cechuje się niskim poziomem elastyczności. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia odcisków oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości. Należy jednak podkreślić, że stosowanie pumeksów nie jest dobrym pomysłem! Mogą one jedynie zaostrzyć problem, a więc lepiej uważać. W sprzedaży dostępne są profesjonalne kosmetyki, które zapewniają rewelacyjne efekty. Warto jest przynajmniej raz w tygodniu moczyć nogi w wodzie z solą oraz olejkami eterycznymi. Jest to czynność niezwykle przyjemna oraz odprężająca. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w elektryczny pilnik do stóp. Takie urządzenia projektowane są przez ekspertów, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia mechanicznego naskórka.

2. Wybór odpowiedniego obuwia

Nie każdy wie, że źle dobrane obuwie negatywnie wpływa na zdrowie stóp. Za małe buty wywołują szkodliwy nacisk, co sprzyja pojawieniu się odcisków. W przypadku pań winne mogą okazać się szpilki, które szkodliwie oddziałują na układ kostny. Problem z odciskami nierzadko posiadają biegacze. Wybierając buty do biegania lub treningów należy zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar. Ogromną rolę odgrywa stopień amortyzacji – istotne jest to, aby konstrukcja skutecznie chroniła przed wstrząsami, a także nadmiernym naciskiem. Kolejną ważną kwestią jest cyrkulacja powietrza. Materiały, które nie są przewiewne, zwiększają ryzyko wystąpienia nadmiernej potliwości. Wilgotna skóra jest bardziej narażona na urazy mechaniczne (w tym obtarcia i odciski).

3. Stosowanie kremów do stóp

Okazuje się, że systematyczne nawilżanie skóry stóp może zmniejszyć jej podatność na uszkodzenia. Wystarczy więc zaopatrzyć się w dobry krem – najlepiej aplikować go każdego dnia. Optymalny poziom nawilżenia sprawia, że skóra zyskuje na elastyczności. Dopasowuje się ona do kształtu obuwia, dzięki czemu wygoda eksploatacji znajduje się na wyższym poziomie. Ponadto, opisywane kosmetyki stanowią zwykle źródło substancji odżywczych, które działają wzmacniająco oraz regenerująco. Dobrze jest postawić na krem o lekkiej formule, który szybko się wchłania, a także nie pozostawia tłustej warstwy.

4. Wizyty kontrolne u podologa

Niektóre osoby (np. chore na cukrzycę) są szczególnie narażone na powstawanie odcisków. W ich przypadku nawet prawidłowa pielęgnacja jest niewystarczająca. Bywa tak, że konieczny jest zakup wkładek ortopedycznych, a nawet obuwia medycznego. Specjalista fachowo oceni stan stóp, a także udzieli niezbędnych rad.

felicja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *